Električna vezja / zanimivosti

Plastične baterije

Baterije so težke. Vsakdo, ki je kdaj nosil naokoli prenosni računalnik ali video kamero, lahko to potrdi. Pri velikem številu uporab, od satelitske do vojaške opreme, pa teža baterij ni le nepraktična, ampak resno omejuje tehnične možnosti opreme. Raziskovalci pri Univerzi Johna Hopkinsa so razvili obetajočo rešitev: baterijo, ki je v celoti izdelana iz plastike. Še nekaj let nazaj se je zdela taka naprava nemogoča. Toda marca letos je Joseph J. Sutter iz Laboratorija za uporabno fiziko predstavil prvi primerek take baterije ameriškemu vojaškemu letalstvu, ki je sponzoriralo raziskave. Baterija lahko eno uro napaja prenosni radijski oddajnik.
Pri razvoju baterije, ki je v celoti narejena iz plastike, so morali premostiti precej tehničnih ovir. Najbolj očitno oviro predstavlja dejstvo, da so običajne plastične mase električni izolatorji. To je mogoče spremeniti z vgradnjo "dopantov" v nekatere tipe polimerov. Dopanti so snovi, ki jih v zelo majhnih količinah primešajo v polimer. V molekularno strukturo polimera se dopanti vgradijo kot negativni ioni (npr. jod), ki prispevajo proste elektrone, ali kationi (npr. natrij, litij) s primankljajem elektronov, pri čemer v molekularni strukturi nastanejo vrzeli, torej pozitivno nabita mesta. V obeh primerih, tako pri dopiranju s pozitivnimi kot tudi z negativnimi ioni, postane polimer dober električni prevodnik.

  Pred približno desetimi leti so izdelali dopirani polimera imenovan polipiroli, ki se uporablja v komercialnih baterijskih celicah v kombinaciji s kovinskimi elektrodami (litij). Toda baterije narejene v celoti iz polipirola niso uporabne, ker ne dajejo dovolj visokih napetosti.
Nedavno sta Theodor O. Poehler in Peter C. Searson iz Univerze Johna Hopkinsa izdelala baterijske celice, zložene v obliki sendviča, ki dajejo do treh voltov napetosti. Baterijske celice je mogoče ponovno napolniti. Za elektrode sta uporabila skrbno izbrane kombinacije različnih plastičnih mas imenovanih fluorofeniltiofeni. Posamezne elektrode povezuje med sabo polimerni gel, dopiran z borovo spojino. Celice lahko shranijo več električne energije na gram teže kot svinčene ali nikel kadmijeve celice, vendar pa še vedno ne toliko kot litijeve baterije. Toda baterije brez kovinskih delov so bolj varne in okolju prijazne kot baterije, ki vsebujejo svinec, kadmij ali litij.
 

Druga prednost plastičnih baterij je v tem, da jih je mogoče poljubno zvijati. To pomeni, da jih je mogoče veliko lažje vgraditi. Eden prvih demonstracijskih projektov predvideva uporabo teh batrerij v kombinaciji s sončnimi celicami pri sprejemniku prenosnega sistema za globalno satelitsko pozicioniranje, ki bo namenjen popotnikom. Predvideno je, da bodo v naslednjem letu te baterije vgradili v satelit in jih testirali v orbiti. Plastične celice želijo vgraditi celo v govoreče papirnate vrečke za hamburgereje.
Plastične baterije pa imajo tudi nekaj slabih strani. Za optimalno poljenje potrebujejo posebno elektroniko. Biti morajo hermetično zaprte, kar je zahtevalo precej truda pri razvoju komercialno uporabnega izdelka. Poleg tega bi lahko teroristi izkoristili take baterije za izdelavo pisemskih bomb, ki jih ni mogoče opaziti z rentgenskimi žarki. Zato so v vse dosedaj izdelane baterije namenoma vgradili kovinsko mrežo, da jih je mogoče zaznati z detektorji za kovine.
Kljub tem oviram lahko kmalu pričakujemo velik komercialni razmah takih baterij. V razvoju pa so še novi plastični materiali, ki zmorejo shraniti tudi do dest krat več energije kot fluorofeniltiofeni.

 

 

 

 

E-mail:iztok.arcon@p-ng.si
Zadnja sprememba: 21-feb-03

 

 

 

gradivo naloge pisni izpiti seminarji obvestila povezave
 

GRADIVO

 Uvod 
 Merjenje
 Kinematika
 Zakoni gibanja
 Delo in kinetična 
    energija
Potencialna
energija Gibalna količina
Vrtenje togega telesa
Vrtilna količina Ravnovesje in elastomehanika Nihanje Gravitacija Mehanika tekočin
Valovanje in zvok Temperatura Toplota
Prvi zakon
termodinamike
Drugi zakon
termodinamike
Elektrostatika Gaussov zakon
Električni potencial
Kondenzator Gaussov zakon
Elektricni potencial Kondenzator Električni tok Električna
vezja
Povzetek Vprašanja Test Zanimivosti
Magnetizem Izvor magnetnega
polja Indukcija
Elektromagnetno (EM) valovanje Geometrijska optika Valovalna optika Kvantna fizika
Atomska fizika Molekule in trdna
snov Jedrska fizika