A
A
A






 

 


POMEMBNI DOSEŽKI

Objava naše raziskave o usodi ekotoksičnega šestvalenčnega kroma v okolju

Nas  članek objavljen v znastveni reviji Environmental Pollution, v katerem smo objavili raziskavo o usodi ekotoksicnega šestvalenčnega kroma v okolju, je bil izbran kot eden izmed šestnajst najbolj odmevnih znastvenih dosežkov v okviru raziskav s sinhrotronsko svetlobo v sinhrotronskem centru HASYLAB, DESY v Hamburgu v letu 2009.

Raziskavo smo opravili v sodelovanju Univerze v Novi Gorici in Instituta jožef Stefan (Iztok Arčon), Raziskovalnega centra za sisteme prst-rastline pri Kmetijskem raziskovalnem svetu v Gorici, Italija (L. Leita, A. Margon, A. Pastrello, D. Mosetti), Univerze v Udinah (M. Contin) in Univerze v ljubljani (A. Kodre).
Krom se lahko pojavlja v naravi v različnih oksidacijskih stanjih od 0 do 6+. Šestvalenčna oblika kroma (Cr6+) je zelo strupena in kancerogena. Povišane koncentracije šestvalenčnega kroma v prsti so praviloma posledica onesnaževanja ob različnih dejavnostih ljudi. Razumevanje obstojnosti in usode šestvalenčnega kroma v prsti je ključno tako za oceno stopnje onesnaženosti tal in vode kot tudi v postopkih odpravljanja ali omejevanja te nevarne kontaminacije okolja.
Ob ustreznih pogojih v prsti lahko šestvalenčni krom preide preko rezličnih kemijskih reakcij v ljudem in okolju bistveno manj nevarno obliko (trivalenčni krom). Humične kisline (naravni bioplimeri), ki v prsti in vodi nastajajo iz kompleksne mešanice delno razgrajenih organskih snovi, so ena izmed najbolj pogostih sestavin prsti, ki lahko ključno uplivajo na usodo šestvalenčnega kroma in s tem na njegovo toksičnost, gibljivost in biorazpoložljivost v okolju.
V raziskavi so z uporabo rentgenske absorpcijske spektrometrije, ki so jo izvedli v sinhrotronskem laboratoriju HASYLAB, DESY v Haburgu, ter še dveh komplementarnih spektroskopskih metod, podrobno raziskali interakcije šestvalenčnega kroma s humičnimi kislinami. S temi analizami so uspeli pokazati, da humične kisline, v nasprotju s pričakovanji, ne povzročajo pretvorbe šestvalenčnega kroma v manj nevarno trivalenčno obliko, ampak ravno nasprtno, podaljšujejo njegovo obstojnost in s tem tudi njegovo potencialno nevarnost za okolje.

Članek:
Liviana Leita, Alja Margon, Arnold Pastrello, Iztok Arcon, Marco Contin, Davide Mosetti,
Soil humic acids may favour the persistence of hexavalent chromium in soil,
Environmental Pollution 157 (2009) 1862-1866, 

Celotna vsebina raziskave je objavljena v posebni publikaciji:
HASYLAB annual report 2009 - Research highlights:
http://hasylab.desy.de/e81/e245/e247/e74812/e74816/infoboxContent74817/PhotonScience_2009-web_2010-01-05_Final_HB_eng.pdf

 

Prof. dr. Iztok Arčon je v letu 2006 prejel Zoisovo priznanje za raziskovalne dosežke

 

Zoisova nagrada

 

IProf. dr. Iztok Arčon je v letu 2006 prejel Zoisovo priznanje za izjemne raziskovalne dosežke na področju rentgenske absorpcijske spektrometrije.

Kratka predstavitev:

Raziskovalno delo prof.dr. Iztoka Arčona predstavljajo strukturne analize novih materialov z rentgensko absorpcijsko spektroskopijo s sinhrotronsko svetlobo. Raziskave je izvajal v najpomembnejših laboratorijih za sinhrotronsko svetlobo v Evropi in sodeloval z znastveniki iz številnih tujih in domačih inštitucij
Profesor Arčon je prispeval k razvoju več tehnološko pomembnih materialov, kot npr. mikroporozni katalizatorji, supraprevodne in feroelektrične keramike, surfraktanti, zasčitne prevleke, nanostrukturni materiali in nekatere farmakološko pomembne molekule. Prav posebej velja izpostaviti raziskave, ki so pripeljale do izboljšave pri pripravi znanega sredstva v kemoterapiji raka - cisplatina, ki bistveno poveča njegovo učinkovitost pri zdravljenju. Sodeloval je tudi pri iskanju rešitev pri onesnaženju okolja s težkimi kovinami in pesticidi ter pri študiju problema razgradnje historičnih rokopisov na papirju. Ključno pa je tudi prispeval k razumevanju atomskega absorpcijskega ozadja v spektrih EXAFS in s tem k izboljšanju te spektroskopske tehnike.
Prof.dr. Iztok Arčon je mednarodno uveljavljen strokovnjak za področje karakterizacije atomske in molekularne strukture materialov z rentgensko absorpcijsko spektroskopijo z uporabo sinhrotronske svetlobe. Njegovo delo je odmevno tako doma kot v tujini.

 

 


 

 
 
E-mail:iztok.arcon@p-ng.si
Last change: 09-Mar-2010